• Na Ponidziu
          • Na Ponidziu

          • 23 maja 2022 roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bukowie uczestniczyli w ciekawych warsztatach przyrodniczych na terenie Ponidzia. Pracownicy parków krajobrazowych pod kierunkiem pani Beaty Anielskiej opowiedzieli o walorach przyrodniczych regionu w nawiązaniu do realizowanego tam projektu edukacyjnego „Life Delta”. Uczniowie mieli okazję zrozumieć jak ważne jest przywrócenie unikatowych walorów przyrodniczych w obrębie delty śródlądowej Nidy.

            Fantastyczne było spotkanie ze zwierzętami takimi jak: żółwie błotne, traszki grzebieniaste, skójki czy szczeżuje, które w istotny sposób wpływają na tamtejszy ekosystem. Wiele emocji dostarczyło dzieciom wypatrywanie wielu ptaków trzcinowisk czy otwartych łąk w locie, a następnie przenoszenie obrazów na papier w postaci rysunków. W Siedzibie ZŚiNPK w Krzyżanowicach Średnich uczniowie mogli zapoznać się z pracą bloku hodowlanego i gatunkami objętymi ochroną czynną w ramach realizowanego tam projektu „Renaturyzacja Środkowej delty rzeki Nidy”.

            Wycieczka była przeprowadzona przez Panią Sławomirę Jambor i była wygraną w wojewódzkim konkursie przyrodniczym.

        • Klasy I-III na wycieczce w Warszawie
          • Klasy I-III na wycieczce w Warszawie

          • To już druga wycieczka uczniów z Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie w ramach projektu MEiN „Poznaj Polskę”. Tym razem klasy I-III odwiedziły Warszawę w dniach 19-20 maja 2022 roku. Pierwszy raz najmłodsi uczniowie  spędzili noc poza domem, bez mamy i taty, a w obecności kolegów i koleżanek z klasy w stolicy.

            W pierwszym dniu odwiedziliśmy Grób Nieznanego Żołnierza ze zmianą warty, Plac J. Piłsudskiego. Spacerowaliśmy po Parku Saskim poznając jego tajniki. Następnie podziwialiśmy Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Zachwyceni pięknie kwitnącą roślinnością spędziliśmy tam 3,5 godziny. Potem udaliśmy się pod Kolumnę Zygmunta i Stare Miasto. Przewodnik opowiedział historię o smoku, potem o Syrence Warszawskiej, które bardzo się dzieciom podobały. Na Rynku uczestnicy zakupili pamiątki dla siebie, rodziców, dziadków i rodzeństwa. Odwiedziliśmy też Katedrę Warszawską oraz dziedziniec Zamku Królewskiego. Po wyczerpującej wędrówce wszyscy zjedli obiadokolację i udaliśmy się na nocleg. Po rozlokowaniu się w hotelu zaczęły się spotkania w pokojach, wspólne zabawy i rozmowy do późnej nocy. Uczniowie czuli się swobodnie w swoim towarzystwie, starali się być uprzejmym wobec siebie i pomagali sobie nawzajem. Kolejnego dnia po śniadaniu dotarliśmy do Centrum Nauki Kopernik. Dzieci korzystały z różnych machin, połączonych z sobą przedmiotów, organizowały sytuacje edukacyjne umożliwiające wykonywanie naukowych eksperymentów, eksploracji. Rozwiązywali problemy i nabywali umiejętność współpracy w grupie. Trzy godziny minęły bardzo szybko na odkrywaniu działania poszczególnych przedmiotów. Odwiedziliśmy również dużą Syrenkę Warszawską podczas spaceru nad Wisła. Kolejne godziny pobytu w Stolicy spędziliśmy w Łazienkach Królewskich, gdzie podziwialiśmy Pałac na Wodzie, Stara Oranżerię, Biały Dom oraz teatr na wodzie. Wszystko to w otoczeniu pięknej zieleni, dużej ilości kwiatów i wiewiórek. Wszyscy  zmęczeni ale zadowoleni i zachwyceni wróciliśmy do Bukowy.

            Kierownik wycieczki – Beata Mazur serdecznie dziękuje opiekunom uczniów: p. Wiesławie Kondraciuk, p. Elżbiecie Giemza, p. Joannie Bebel, p. Anecie Banaś za troskę i cierpliwość podczas dwudniowego pobytu w Warszawie.

             

        • Wyróżnienie w XIII Wojewódzkim Konkursie "Jan Paweł II - Patron Najgodniejszy" w Brzezinach
          • Wyróżnienie w XIII Wojewódzkim Konkursie "Jan Paweł II - Patron Najgodniejszy" w Brzezinach

          • Drużyna z naszej szkoły wzięła udział w XIII Wojewódzkim Konkursie "Jan Paweł II - Patron Najgodniejszy" w Brzezinach. Naszą szkołę reprezentowali: Blanka Walasek, Oliwia Piekaj i Przemek Treliński. Opiekunem była Pani Ewa Terpic -Zając. Serdeczne gratulacje dla uczniów i opiekuna. Składamy podziękowania proboszczowi Tadeuszowi Siciarskiemu za pomoc w transporcie naszych dzielnych konkursowiczów do Brzezin.

             

        • Kolejna edycja "Poznaj Polskę" - Wrocław
          • Kolejna edycja "Poznaj Polskę" - Wrocław

          • 5 maja 2022 roku o godz. 6.00 uczniowie klas IV-VI  Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie wyjechali w dwudniową wycieczkę do Wrocławia w ramach programu „Poznaj Polskę”. O godz. 11.10 zaczęli zwiedzać Wrocław. Pierwszą atrakcją był Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego.Uczniowie zachwycali się pięknie kwitnącą roślinnością (tym bardziej, że u nas jeszcze liście się nie rozwinęły), kwitnącymi kasztanami, tulipanami, azaliami. Spacerując alejkami, przechodząc przez mostki na strumykach podziwiali różnorodność kwiatową roślin, ryb, a nawet żółwi. Świeżość i kolorystyka roślin wzbudziła u wszystkich tęsknotę za wakacjami i beztroskim odpoczynkiem.

            Kolejnym punktem zwiedzania było Historyczne Centrum Wrocławia. Uczniowie zobaczyli między innymi: Katedrę Wrocławską i Pałac Biskupów, Rynek, Ratusz, Kościół Św. Elżbiety i Ostrów Tumski. Podczas spaceru nad Odrą i Rynku nasi podopieczni poznali historię wrocławskich krasnali i kamieniczek. Wszyscy uczestnicy chętnie szukali kolejnych egzemplarzy, licytując się przy okazji kto ile znalazł.  Podczas wieczornego spaceru obejrzeli Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice. Mogli zobaczyć z bliska wyścigowe konie oraz ich trening na zimowym torze.  Po dość wyczerpującym spacerze uczniowie zjedli obiadokolację i zostali zakwaterowani na nocleg.

            Drugiego dnia po śniadaniu oglądali Halę Stulecia wraz z wystawą multimedialną.  Zachwyceni ogromną budowlą przeszli pod Pergolą do Parku Szczytnickiego. Dużą atrakcją i odpoczynkiem dla nóg wycieczkowiczów był 30 minutowy rejs statkiem o Odrze. Podczas którego podziwiali wrocławskie nabrzeże rzeki, krajobraz i rozpoznawali miejsca, które już widzieli czy most po którym przechodzili. Kulminacyjnym momentem wyjazdu było zwiedzanie Panoramy Racławickiej. Pierwszy raz uczniowie widzieli obraz takich rozmiarów i w tak piękny sposób zaprezentowany. Z ogromną uwagą słuchali przewodnika, który omawiając kolejne elementy obrazu udzielał instrukcji, w którym kierunku należy podążać. W sposób zrozumiały i bardzo obrazowy poznali przebieg Powstania Kościuszkowskiego, jego bohaterów. Po wejściu na Wzgórze Polskie podziwiali panoramę Ostrowa Tumskiego. Długi spacer po Wrocławiu zakończył obiad, podczas którego wszyscy  opowiadali co się im podobało i jakie towarzyszą im emocje. Pełni pozytywnych wrażeń i emocji wrócili do Bukowy.

            Organizatorami wycieczki były: Beata Mazur, Renata Krawczyńska, Lucyna Wygoda, Elżbieta Trybek.