• Laboratoria Przyszłości
          • Laboratoria Przyszłości

          • Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży, potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

            Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. 

            Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. 

            W ramach Programu nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe 60 000 zł.

            Wyposażenie:

            Drukarka Zortrax M200 PLUS

            Filamenty PLA

            Mikrokontroler Uno R3

            Stacja lutownicza

            Statyw do aparatu i kamery

            Zestaw lamp

            Aparat fotograficzny

            Gimbal do aparatu i kamery

            Mikrofon kierunkowy

            Mikroport

            Laptop Dell

            Zestaw VR 12 sztuk + mikrokontrolery

            Kostka VR do poruszania elementami 3D

            Licencja na dostęp do portalu

            Kamera Full HD

             

            Więcej o Programie >>> Laboratoria Przyszłości

        • Dzień Edukacji Narodowej
          • Dzień Edukacji Narodowej

          • Słowo miłość - za Ich troski,
            Słowo wdzięczność - za Ich trud.
            Dar to skromny, dar uczniowski,
            Wyśpiewany z serc jak z nut.
            Dziękujemy za wszystkie starania, które wkładacie w nasze wychowanie i edukację.


            Dzień Nauczyciela to święto wszystkich pedagogów, wychowawców i pracowników oświaty. Wtedy też odbywają się liczne uroczystości, podczas których nagradzani są najlepsi nauczyciele, a uczniowie składają swoim ukochanym pedagogom najlepsze życzenia. W tym dniu gościliśmy w naszym zespole Wójta Gminy Krasocin Pana  Ireneusza Gliścińskiego i Kierownika Centrum Usług Wspólnych Pania Irenę Kuśmierczyk.

            Nagrodę Wójta otrzymały: Beata Mazur i Ewa Terpic-Zając.

            Nagrodę Dyrektora otrzymali: Dorota Wijas, Małgorzta Bała, Aneta Banaś, Elżbieta Giemza, Wiesława Kondraciuk, Iwona Żuralska, Iwona Libera, Jolanta Kwapisz, Lucyna Wygoda, Barbara Smól, Joanna Bebel, Remigiusz Nowak, Wioletta Kowalczyk, Halina Włodarczyk, Barbara Konieczna, Dorota Glita.

            Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowała klasa VIIIb z wychowawczynią Panią Barbarą Smól. Uczniowie z humorem zaprezentowali różne sytuacje szkolne. Wszyscy super się bawili. Po raz pierwszy chór szkolny wystąpił pod kierunkiem Pani Jolanty Pietrali. Przepieknie śpiewały solistki: Julia Jabłońska, Iga Walasek, Antonina Gawor i Ada Wijas. Fantastyczny koncert dała Amelia Wijas na swoich elektrycznych skrzypcach. Samorząd szkolny złożył piękne życzenia i obdarował wszystkich pracowników szkoły własnoręcznie zrobionymi słodziutkimi kwiatkami, a wszystko to pod kierunkiem nowej opiekunki smorządu Pani Jolanty Kwapisz. O nagłośnienie zadbali Arek Malik i Pani Jolanta Pietrala. Gratulacje dla wszytkich występujących i opiekunów.

        • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.   na lata 2021-2025
          • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025

          • Kierunek interwencji 3.2 – Zakup nowości wydawniczych i elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych.

                Nasza szkoła realizuje Priorytet 3. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  mający na celu: „Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci
             i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych”.

                Biblioteka szkolna  dzięki systematycznej współpracy
            z nauczycielami, uczniami i rodzicami zaplanowała i realizuje  wiele działań służących promowaniu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

                  Nasze działania rozpoczęliśmy od modernizacji biblioteki, która została powiększona i umalowana. Zakupiono nowe meble, które samodzielnie złożyli uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu
            i Gangu Czytelników. Powstał  upragniony   kącik dla najmłodszych czytelników , taki z pufkami i dywanem.

                 O klimatyczny wystrój naszej  biblioteki zadbali rodzice, którzy podarowali mnóstwo pięknych kwiatów doniczkowych, za co serdecznie dziękujemy.

              Spędziliśmy wiele godzin aby na nowo urządzić bibliotekę, tak aby była miejscem miłym i przytulnym dla wszystkich czytelników. Czy nam się udało sprawdźcie sami ? Zapraszamy!

            Nowości wydawnicze dzięki realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

            Drodzy Czytelnicy! Dzięki realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na początku września 2022r. do naszej biblioteki szkolnej trafiły nowości wydawnicze, w większości wybrane przez Was podczas Szkolnych Wyborów Książek.

             Błyszczące, kolorowe, pachnące farbą drukarską, książki kuszące swoimi tajemnicami – już są na półkach w bibliotece. A jest w czym wybierać! Nowe lektury, książki przygodowe, obyczajowe, historyczne, fantastyka, baśnie, legendy, książki przyrodnicze, o tematyce sportowej, komisy – dla każdego coś interesującego. Księgozbiór został wzbogacony o książki na kwotę 10.000zł. Pierwsze opracowane  książki już  trafiły do czytelników , po kolejne tytuły zapraszamy już w listopadzie.

        • "Bajkowe poranki" w bibliotece szkolnej
          • "Bajkowe poranki" w bibliotece szkolnej

          • Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek i najlepszy czas aby zapoznać najmłodszych czytelników z biblioteką i jej zasobami.  Chcąc  pokazać dzieciom  jak ważną rolę pełni książka w codziennym życiu i jak wiele radości może przynieść obcowanie z nią.   rozpoczęliśmy  cykl zajęć czytelniczych pod hasłem „Bajkowy poranek”. W ramach naszych spotkań, w każdy wtorek, nauczyciele będą czytać głośno ciekawe baśnie i bajki.

            Podczas pierwszego spotkania , uczniowie klasy „0” wysłuchali bajki
            „ O rybaku i złotej rybce”, zapoznali się z zasadami dbania o książki oraz poszukiwali zaginionych literek.

                   W czasie czytelniczych poranków  wykorzystamy też „bajki terapeutyczne”, które dotyczą zagadnień i problemów istotnych dla dzieci, trudnych dla nich emocjonalnie, np. pierwsze dni w szkole, wizyta u lekarza, lęk przed ciemnością. Zajęcia mają na celu pomóc dzieciom przezwyciężać ich problemy, wzmocnić poczucie własnej wartości i samoocenę. Postaramy się, aby różnorodny dobór literatury dziecięcej pomógł dzieciom w rozwijaniu własnych zainteresowań oraz wywołał przyjemne skojarzenia związane z czytaniem.

                  W czasie każdego spotkania będziemy stosować różnorodne formy i techniki terapeutyczne wzbogacone o elementy: plastyczne, ruchowe, muzyczne bądź teatralne. Zamierzamy wykorzystywać, oprócz tradycyjnych metod biblioterapeutycznych, źródła alternatywne, jakimi są m.in.: rysunki, pacynki, klocki, książki-zabawki, gry edukacyjne. Ponadto planujemy: wykonywanie ilustracji do czytanego utworu, wcielanie się w rolę wybranego bohatera literackiego, przedstawienia scenek dramowych. Pragniemy rozbudzić w najmłodszych czytelnikach wyobraźnię  i zaszczepić nawyk czytania.

            Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom dzieci pokochają książki.

                                              Opiekunowie zajęć Aneta Banaś i Joanna Bebel

             

        • Zdrowe pyszności w wykonaniu najmłodszych
          • Zdrowe pyszności w wykonaniu najmłodszych

          • 19 października w Szkole Podstawowej w Bukowie w kl.0 ruszyliśmy   z eksperymentami  kulinarnymi przeprowadzanymi w formie warsztatów. Pierwszym zadaniem, jakie zaplanował wychowawca przed najmłodszymi było wykonanie sałatki warzywnej zgodnie z tematyką zajęć – Co można zrobić z warzyw? jednocześnie korzystając z darów jesieni. Dzięki pomocy rodziców udało się zgromadzić i dostarczyć na zajęcia wszystkie składniki.

            Przy niewielkim udziale osoby dorosłej, mali kucharze  obierali, kroili, mieszali poszczególne warzywa i inne artykuły zgodnie  z przepisem sałatki. Najodważniejsi podjęli się nawet krojenia cebuli. Ideą warsztatów było wdrażanie najmłodszych do propagowania zdrowych nawyków żywieniowych, zachęcanie do pomocy dorosłym w kuchni, ale także usamodzielnienie dzieci oraz budowanie w nich poczucia sprawstwa. Ostatnim etapem  warsztatów była degustacja samodzielnie przygotowanego posiłku – sałatki warzywnej.  Jednogłośnie sałatka bardzo dzieciom smakowała i została również zabrana do degustacji                     w rodzinnym gronie. Smacznego!

        • Spektakl internetowy "Noniek"
          • Spektakl internetowy "Noniek"

          • 17 października najmłodsi uczniowie z klas 0-3 Szkoły Podstawowej w Bukowie obejrzeli kolejną premierę w iTeatrze w tym roku szkolnym. Był to  familijny spektakl „Noniek” Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.Tytułowy Noniek to sympatyczny bohater bajki autorstwa Marty Guśniowskiej. Noniek zawdzięcza swoje imię dopowiadanemu do obserwowanych zdarzeń komentarzowi „No nieee…”. Bohater sztuki wyrusza w podróż by odzyskać dobry humor, który stracił z niewiadomych dla niego przyczyn.

            Historia Nońka okraszona ciekawą warstwą plastyczną oraz wplecionymi w akcję piosenkami, ma w sobie urok kryminalnych zagadek, podczas których poznajemy kolejnych bohaterów sztuki. Spektakl pełen zaskakujących rozwiązań i obecności wielu lalkowych postaci, ułatwi widzom towarzyszenie w przygodzie rozwiązania zagadki znikającego dobrego humoru.

            Literatura Marty Guśniowskiej idealnie wpisuje się w problemy, które napotykamy w życiu codziennym. Historia głównego bohatera pozwala dzieciom zrozumieć własne emocje, które często prowadzą do utraty dobrego humoru, a to z pewnością ułatwia znalezienie recepty na jego ponowne odzyskanie. Ta umiejętność jest szczególnie przydatna w sytuacjach, jakie tworzyła ostatnio pandemiczna konieczność odosobnienia. Spektakl ten niejednokrotnie przywołamy, kiedy w rodzinnych dyskusjach pojawią się w sformułowania „no nieee..” i „no taaak”.

            Autorka podbija serca widowni, jurorów konkursów i krytyków swoim błyskotliwym stylem literackim pozwalającym na uśmiech i wzruszenie. Historyczka teatru lalek i badaczka literatury dla dzieci Halina Waszkiel wręcz sugeruje konieczność obcowania z tekstami Marty Guśniowskiej: „Jej sztuki można by sprzedawać w aptekach jako lekarstwo na depresję i odtrutkę na zło świata”.

             

        • Spotkanie z "Koziołkiem Spoko"
          • Spotkanie z "Koziołkiem Spoko"

          • Dnia 13 października 2022r. przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola w Bukowie i najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej z Bukowy z klasy 0  wzięli udział w nietypowym spotkaniu z udziałem przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji z Włoszczowy. Policjant przypomniał dzieciom zasady poruszania się po drodze i zasadach przechodzenia przez jezdnię. W tym spotkaniu wziął także udział specjalny gość – „Koziołek Spoko”, który ćwiczył z wszystkimi dziećmi właściwe przechodzenie po pasach przez jezdnię. To było bardzo pouczające spotkanie.

             

        • XXII Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II do Częstochowy
          • XXII Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II do Częstochowy

          •   Dnia 6 października 2022 r. uczniowie klasy IV i V ze szkoły papieskiej w   Bukowie  uczestniczyli  po raz kolejny w  Ogólnopolskiej Pielgrzymce Szkół im. Jana Pawła II na  Jasną  Górę. Punktem kulminacyjnym tego wydarzenia był udział w uroczystej Mszy Świętej  przed  Jasnogórskim Szczytem . Wraz sześcioma tysiącami  uczniów i nauczycieli z 163 placówek modliliśmy się w ważnych intencjach, dotyczących aktualnych problemów, oraz,  aby  dziękować za Papieża Polaka i prosić o wychowanie młodych pokoleń w duchu odpowiedzialności za ojczyznę.

               Nasza pielgrzymka była  świadectwem  budowania żywego pomnika świętemu Janowi Pawłowi II. Stanowiła ona  także przygotowanie do Dnia Papieskiego pod hasłem: „Blask Prawdy”, oraz obchodów szkolnego święta patrona.
               Drugim punktem naszego wyjazdu był pobyt w gospodarstwie agroturystycznym                              „Agroskałka’ w Przybynowie . Atrakcjami tego pobytu było  uczestniczenie  w warsztatach  edukacyjnych „Pranie w pianie”, w tym własnoręczne wyrabianie mydła. Uczniowie mieli również okazję  do  zaznajomienia się z  dawnymi  sposobami  funkcjonowania i życia  ludzi na wsi. Niezwykłym  doświadczeniem była  także   możliwość karmienia rzadko spotykanych na co dzień  zwierząt i poznanie ciekawostek na ich temat.     

             Mamy nadzieję, że wyjazd  i przeżycia z nim związane zostawią  niezapomniane wspomnienia. Natomiast słowa nauczania naszego patrona będą wskazówkami w codziennym życiu. 

            Opiekunowie : Ewa Terpic – Zając, Dorota Wijas, Remigiusz Nowak

        • Europejski Tydzień Sportu
          • Europejski Tydzień Sportu

          • W ramach Europejskiego Tygodnia Sportu, uczniowie wszystkich klas rywalizowali w zabawach z użyciem przyboru nietypowego, marszu terenowym oraz  przyswajali wiedzę z zakresu zdrowego stylu życia. Zwiedzili również Izbę Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej w Bukowie. Zgromadzone tam liczne medale, puchary, artykuły, zdjęcia,  wywarły podziw i uznanie dla zasłużonego sportowca, szczególnie w grupie przedszkolnej. 

            Pan Zawalski opowiedział o swoich osiągnięciach na polskich i zagranicznych trasach biegowych, jak sport zmienił się na przestrzeni lat oraz podkreślił znaczenie wpływu aktywności na rozwój młodego człowieka. Kontynuacją ETS, będzie kampania „Zdrowo żyjesz, wygrywasz”

        • Teatr Bigiel z Krakowa u przedszkolaków
          • Teatr Bigiel z Krakowa u przedszkolaków

          • 10 października  Teatr Bigiel  z Krakowa odwiedził Samorządowe Przedszkole w Bukowie na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej im. Feliksa Raka w Krasocinie. Wszystkie cztery grupy łącznie z kl. 0 ze szkoły miały możliwość obejrzenia przedstawienia teatralnego pt. „Rozmaitości”. Było to przedstawienie opracowane na podstawie wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy.

            Spektakl dostarczył dzieciom bardzo dużo radości. Najodważniejsi mieli możliwość brać w nim czynnie udział. Teksty były dowcipne, znane i wesołe. Aktorzy swoją grą i kostiumami przyciągali uwagę najmłodszych. Bardzo dziękujemy Dyrekcji biblioteki z Krasocina za taką niespodziankę.