• Warsztaty przyrodnicze w Umianowicach
          • Warsztaty przyrodnicze w Umianowicach

          • Nieważne ile masz lat, zawsze jest dobry czas, by spędzić czas na łonie natury i uwrażliwić młode pokolenie na otaczającą nas przyrodę! 11 maja 2023r. uczniowie klas II i III Szkoły Podstawowej w Bukowie udali się autokarem na warsztaty przyrodnicze w Umianowicach, na które zostali zaproszeni w ramach wygranej w konkursie plastycznym pt.,, Krajobraz poznaję w pełni”.

            Warsztaty miały na celu przybliżenie dzieciom zagadnień związanych z rzeką Nidą oraz cennymi gatunkami fauny i flory zasiedlającymi środowiska wodno-błotne. Zajęcia odbywały się w terenie, gdzie uczniowie mogli obserwować faunę i florę okolic Umianowic.

            Porosty, mchy, rośliny zielne, ptaki i owady – tyle rzeczy było do odkrycia na terenie śródlądowej delty rzeki Nidy.

            Każdy znalazł coś dla siebie. Młodzi przyrodnicy prowadzili obserwacje ornitologiczne, wcielali się w pracę botanika oraz rozwikłali wiele zagadek. Z ogromnym zaangażowaniem obserwowali ryby w Nidarium oraz z bliska mogli zobaczyć i poznać zachowania żółwia błotnego. Wszyscy mieli możliwość nakarmienia koników polskich.

            Była przygoda, odkrycia, zabawa. Dzięki takiemu wyjazdowi uczniowie mogli wiele się dowiedzieć oraz świetnie bawić. Po tak dużej dawce wiedzy i pysznym obiedzie wszyscy wrócili zmęczeni, ale zadowoleni.  

             

        • Witajcie w naszej bajce - pasowanie na czytelnika
          • Witajcie w naszej bajce - pasowanie na czytelnika

          • W czwartek  11 maja 2023 roku najmłodsi uczniowie  Szkoły Podstawowej w Bukowie zostali uroczyście przyjęci w poczet  czytelników biblioteki szkolnej. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że książki będą kochać i szanować. Od tego momentu uczniowie klasy I stali się pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki szkolnej.

            Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie musieli zaliczyć osiem dosyć trudnych zadań współpracując ze sobą w pięciu grupach: Kaczora Donalda, Króla Lwa, Myszki Miki, Psiego Patrolu i Kubusia Puchatka. Podczas całej uroczystości dziećmi opiekowali się uczniowie klas VIII przebrani  za bohaterów bajek Walta Disneya. Pierwszoklasiści egzamin zdali śpiewająco i tym samym udowodnili, że są gotowi, aby korzystać z biblioteki. Pokazali, że znają baśnie, bohaterów bajkowych, są świetnymi detektywami, pracowici jak „mróweczki”, potrafią wcielić się w rolę Kota w butach
            i Czerwonego Kapturka, a przede wszystkim pięknie czytają
            i umieją  fantastycznie się bawić. Po dwugodzinnych zmaganiach czytelniczych nadszedł czas na uroczyste ślubowanie, które odczytała Królowa Biblioteki.

            Po przysiędze pani dyrektor – Beata Mazur pasowała każdego pierwszaka na czytelnika, a następnie każdy nowy czytelnik biblioteki szkolnej otrzymał w prezencie wyprawkę czytelniczą, czyli: książkę pt. ”Pierwsze abecadło”, broszurę informacyjną dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet.

            Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku od Rodziców.

            Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę szkolną i osobiście poznawał zaczarowany świat bajek.

            Życzę naszym nowym czytelnikom wielu przyjemności z czytania książek.

             

            Aneta Banaś

        • Wojewódzki Konkurs Hugo Kołłątaj i KEN
          • Wojewódzki Konkurs Hugo Kołłątaj i KEN

          • Izabela Brymerska i Szymon Mikołajczyk zdobyli III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Hugo Kołłątaj i KEN. Uczniowie przygotowali gazetkę szkolną, nagrali film i wzięli udział w teście wiedzy w Kielcach. 14 października 1773 r., Sejm powołał Komisję Edukacji Narodowej, obok Konstytucji 3 maja największe osiągnięcie polskiego oświecenia. KEN stworzyła program powszechnego nauczania tak rewolucyjny, że stał się podstawą podobnych systemów w całej Europie. Opiekunem uczniów była p. Beata Mazur.

             

        • Święto Konstytucji 3 Maja
          • Święto Konstytucji 3 Maja

          • W Zespole Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie uczniowie upamiętnili 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) Ustawa Rządowa.  Polska Konstytucja była owocem Sejmu Wielkiego (1788-1792), który po I rozbiorze podjął próbę naprawy państwa.

            Majowa Konstytucja znosiła liberum veto, wolną elekcję, dopuszczała mieszczan do udziału w rządzeniu państwem, a chłopów brała w obronę prawa.

            Uczniowie klasy VI pod czujnym okiem wychowawczyni pani Elżbiety Trybek przygotowali uroczysty apel i przypomnieli atmosferę tamtych czasów. Akademia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Polski. Następnie rozpoczęła się część artystyczna, w której  przypomniano  najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3 Maja. Informacje wzbogaciły wiedzę historyczną o tym ważnym  wydarzeniu patriotycznym.

            Całość uświetnił chór pod kierownictwem p. Jolanty Pietrali. O nagłośnienie zadbali Arkadiusz Malik i Nikodem Dziopa. Opiekę nad pocztem sztandarowym pełniła p. Ewa Terpic-Zając

            Apel bardzo podobał się pozostałym uczniom i nauczycielom. Obudził uczucia patriotyczne wśród uczniów, a także w ciekawy sposób przedstawił wydarzenia historyczne.