• Światowy Dzień Misia
          • Światowy Dzień Misia

          • „Miś jest mały i puchaty, Miś jest fajny i kudłaty, Miś jest gruby jak ta kula, Misia zawsze się przytula.”

               W dniu 25.11.2022 r. dzieci z klas O – III uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim przyjacielem- Misiem aby bawić się, świętować i uczyć.

                Przybyły misie małe, duże, bardzo duże, białe, różowe, zielone wprost bajecznie kolorowe, a każdy był piękny i wyjątkowy.

            Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w bibliotece szkolnej. Poznały historię Święta Pluszowego Misia, odgadywały misiowe zagadki , układali misia z figur geometrycznych oraz odbył się konkurs pięknego czytania „Kubusia Puchatka”.

            W konkursie pięknego czytania wzięli udział następujący uczniowie:

            1.Olaf Bebel

            2.Nikodem Dobrowolski

            3.Maciej Koniuszewski

            4. Ola Wójcik

            5. Nel Pedrycz

            6. Kacper Tkacz

            7. Gabriela Bębacz

            8. Natan Szymkiewicz

            9. Olek Stawski

            10.Patrycja Niedbał

            11.Julia Jabłońska

            12. Maja Bodzioch

            13.Jan Tomczyk

            14.Filip Kowalski

            15.Błażej Cudzik

            16. Natalia Szymkiewicz

            17. Bartosz Kucybała

            18.Ada Wijas

            19. Iga Walasek

            20.  Olek Wójcik

            21. Maria Cichacka

            22.Kacper Treliński

            Wszyscy uczniowie otrzymali słodkie upominki.

        • Wycieczka klas I i II po regionie świętokrzyskim
          • Wycieczka klas I i II po regionie świętokrzyskim

          • Uczniowie klas I i II z Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie uczestniczyli w wyciecze po regionie świętokrzyskim. Odwiedzili Centrum Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim, Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni oraz Jaskinie Raj w Chęcinach. Wyjazd edukacyjny był możliwy dzięki wsparciu finansowemu w ramach rządowego programu „Poznaj Polskę”. 

            Dzieci poznały tajniki ludzkiego organizmu, korzystając z interaktywnych stanowisk w budynku i ogrodzie. Podziwiali zdrowy organizm ludzki – dobrze funkcjonujące ludzkie ciało, które pozwala zachować sprawność fizyczną i umysłową. Uświadomieni zostali jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Przedstawione pięć czynności życiowych człowieka (oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie)pozwoliły na  wskazanie czynników, które najczęściej zakłócają prawidłowe funkcjonowanie organizmu i powodują osłabienie ciała. Dzieci mogły przeprowadzać eksperymenty naukowe poznając tajemnice przyrody i swojego organizmu.  

            Kolejnym przystankiem wycieczkowym było Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Dzieci poczuły niepowtarzalny sielski klimat polskiej wsi z XVIII i XIX wieku. Oglądali chaty, obiekty handlowe (na przykład aptekę), warsztaty, małą architekturę, budownictwo sakralne, zabytki przemysłu wiejskiego, wiatraki, kuźnie czy młyny. W niektórych budynkach pieczołowicie zostały odtworzone wnętrza, a także zorganizowane wystawy. Podziwiali  otaczające ich sprzęty i narzędzia, którymi posługiwali się nasi przodkowie. Trudno im było sobie wyobrazić, że tak kiedyś żyli ludzie, że dzieci nie miały swojego pokoju czy zabawek. Porównywali także aranżacje przydomowych ogródków i porównywali z dzisiejszymi ogrodami w swoich domach.

            Po południu przejechaliśmy do Jaskini Raj  na Górze Malik w Paśmie Bolechowickim. Niewielka ale śliczna jaskinia o łącznej długość jej korytarzy 240 metrów. Długość trasy wycieczkowej wynosi 180 m, a zwiedzanie trwa około 45 minut. Uczniowie szli przez najbogatszą w nacieki Salę Stalaktytową przez Salę Wysoką i Komorę Wstępną do pawilonu muzealnego. W samej jaskini zobaczyli na żywo bogate i różnorodne formy naciekowe, o oryginalnych kształtach, jak stalaktyty, stalagmity, kolumny naciekowe, draperie, perły jaskiniowe, misy martwicowe, jeziorka i „pola ryżowe”.

            Zachwyceni widokami i pełni wrażeń wrócili do Bukowy.

            Podziękowania należą się opiekunkom: p. Małgorzacie Bała, Wiesławie Kondraciuk i Anecie Banaś, które pilnowały, by wszyscy wrócili cali, zdrowi i ze wszystkim rzeczami zabranymi z domu.

        • Pasowanie na starszaka
          • Pasowanie na starszaka

          • „Rzecz to wielka niesłychanie, gdy starszakiem się zostanie” – wiedzą o tym doskonale dzieciaki, z klasy 0 z Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie,  które 18 listopada 2022 r. zostały uroczyście pasowane na starszaka. Zanim jednak doszło do tej ważnej chwili, dzieci pochwaliły się pięknie recytowanymi wierszykami, wesołymi piosenkami oraz tańcem.

            Po zdanym egzaminie i złożonym ślubowaniu wszyscy  przystąpili do pasowania na starszaka, którego dokonała, specjalnym ołówkiem Pani Dyrektor Agata Kapelusz- Derejska. Na pamiątkę dzieci otrzymały piękne dyplomy i medale, rożki słodkości i przepyszne cukierki. Bohaterom w tym wyjątkowym dniu towarzyszyli rodzice, rodzeństwo, dziadkowie i zaproszeni goście. Pani dyrektor, wręczając słodycze, podziękowała za piękne występy oraz życzyła dzieciom sukcesów i samych radosnych chwil spędzonych w zerówce. Nie mogło zabraknąć pamiątkowych zdjęć oraz słodkiego poczęstunku.

            Bardzo dziękujemy Rodzicom za duże zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu wspaniałej uroczystości.

        • Nowości książkowe w bibliotece szkolnej NPRC 2.0
          • Nowości książkowe w bibliotece szkolnej NPRC 2.0

          • Z wielką radością informujemy, że mamy w bibliotece blisko 400 nowych książek!!!!

            Są to przede wszystkim nowości rekomendowane przez uczniów i pracowników szkoły. Wszystkie pozycje zostały zakupione dzięki otrzymanemu dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 - edycja 2021 r. oraz wkładowi własnemu.

            Mimo trudu włożonego w cały proces tworzenia listy książek do kupienia (ankietowanie uczniów, rozmowy, pisanie wiadomości, kontaktowanie się z innymi bibliotekami pedagogicznymi i publicznymi, przeglądanie czasopism, stron wydawnictw, zbieranie opinii i inne) oraz samych zakupów, to radość naszych uczniów jest bezcenna, kiedy widzą tytuły swoich ulubionych autorów.

            Książki  te  z niecierpliwością czekają na swoich CZYTELNIKÓW!!! Bo nic nie cieszy nas  tak, jak widok czytającego ucznia!

            Pozdrawiamy i zapraszamy do biblioteki szkolnej!

        • Narodowe Święto Niepodległości
          • Narodowe Święto Niepodległości

          • „Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny - jest uroczystym Świętem Niepodległości”. Pierwszy raz odzyskanie niepodległości powszechnie upamiętniono 14 listopada 1920 r. Wcześniej nie było to w pełni możliwe ze względu na toczące się walki o kształt granic i byt Rzeczypospolitej.

            W latach 1919 - 1936 obchody odzyskania niepodległości odbywały się zwykle w pierwszą niedzielę po 11 listopada i miały charakter wojskowy. W całym kraju odbywały się wówczas rewie wojskowe, msze święte za Ojczyznę i uroczystości państwowe. W Belwederze zaś organizowano ceremonie wręczania orderów Virtuti Militari za męstwo okazane w walce o wolność.

            Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowały klasy VII i VIIIa pod opieką p. Ewy Chyb i p. Lucyny Wygody. Całość uświetnił chór pod kierownictwem p. Jolanty Pietrali. Solistki to: Amelia Wijas - śpiew i skrzypce, Adrianna Wijas, Iga Walasek, Julia Jabłońska i Natalia Krzyżyk. O nagłośnienie zadbali Arkadiusz Malik i Nikodem Dziopa. Opiekę nad pocztem sztandarowym pełnili: p. Tomasz Tatar i p. Beata Mazur.

            10 listopada już po raz piąty włączyliśmy się w akcję "Szkoła do hymnu". W ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego.

            W piątek 11 listopada reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w gminnych obchodach Święta Niepodległości w Krasocinie. Poczet sztandarowy zespołu pod opieką p. Agata Kapelusz-Derejskiej, p. Wiesławy Kondraciuk i p. Justyny Kozioł w składzie: Mateusz Sornat, Wiktor Mróz, Patrycja Kozioł, Elżbieta Dróżdż, Diana Żytniewska był jednym z 16 pocztów z naszej gminy. Serdeczne podziękowania dla uczniów i Pań: Wiesławy Kondraciuk i Justyny Kozioł za pomoc w opiece nad uczniami.

        • PRIMUS INTER PARES
          • PRIMUS INTER PARES

          • Do nagrody nominowani byli:

            Klasa IV - Wiktoria Cichacka

            Klasa V - Oliwia Piekaj

            Klasa VI - Amelia Wijas

            Klasa VII - Adrianna Nykiel

            Klasa VIIIa - Bartłomiej Siwek

            Klasa VIIIb - Nadia Bebel

            Wyniki:

            Tytuł "Primus Inter Pares 2022" należy do Adrianny Nykiel

        • Dzień Patrona. Ślubowanie klasy I
          • Dzień Patrona. Ślubowanie klasy I

          • 21 października 2022 r. odbyła  się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Doniosłą uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Agata Kapelusz-Derejska i Pani Dyrektor Beata Mazur witając zebranych: pierwszaków- głównych bohaterów spotkania  i ich rodziców. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu  dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać (nie tylko w języku polskim), tańczyć i recytować wiersze.

            Odświętnie ubrani  zaprezentowali program artystyczny – był to ich pierwszy występ w nowej szkole! Nad wszystkim czuwała wychowawczyni Pani Małgorzata Bała.  Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie przy sztandarze szkoły oraz pasowanie buławą przez Panią Dyrektor  Agatę Kapelusz-Derejską. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy. Pierwszaki zostały również obdarowane prezentami od Dyrekcji Szkoły, Rady Rodziców oraz kolegów i koleżanek z klas 0-3. Wszystkim pierwszoklasistom, w tak ważnym dla nich dniu, życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych. 

            22 października obchodziliśmy także Dzień Patrona. Św. Jan Paweł II został patronem naszego Zespołu w 2007 roku po szeregu konsultacji i głosowań wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Następnie Rada Gminy w Krasocinie podjęła uchwałę o nadaniu imienia zespołowi. Na uroczystości obecny był biskup Kazimierz Ryczan, ksiądz proboszcz Daniel Kaziorski, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, władze samorządowe, emerytowani nauczyciele, przyjaciele szkoły, sponsorzy, rodzice, nauczyciele i uczniowie. Podczas Mszy Św. nastąpiło przekazanie Zespołowi sztandaru, który ufundowała Rada Rodziców. Jeszcze w kościele, po zakończonej mszy, zaprezentowano program artystyczny. Po Mszy Świętej kolejna części uroczystości miała miejsce w szkole, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę, a honorowi uczestnicy uroczystości wbijali pamiątkowe gwoździe w drzewiec sztandaru. Wszyscy uczestnicy podkreślali jak ważną i wielką dla świata osobą był Jan Paweł II.

            Data 22 października to rocznicę inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II (w tym dniu Jan Paweł I odprawił uroczystą Mszę Świętą w Watykanie jako Papież.

            Rokrocznie w tym dniu dziękujemy za ten pontyfikat, za Jana Pawła II jako Patrona naszego zespołu i zawsze pamiętamy o jego słowach: „Wymagajcie od siebie choćby inni od Was nie wymagali”. Pierwszoklasiści zapalają znicz przed tablicą pamiątkową.

            Dyrektor zepołu podsumowała także konkursy jakie w tym „Tygodniu ze Świętym Janem Pawłem II” odbyły sie w naszym zespole.

            Konkurs wiedzy „Co wiemy o Janie Pawle II” dla klas V-VIII.

            1. Kl. V Oliwia Piekaj i Przemysław Treliński
            2. Kl. VII Szymon Mikołajczyk i Iza Brymerska
            3. Kl. VIIIa Alan Szymkiewicz i Robert Grelewicz
            4. Kl. VI Amelia Wijas I Vanessa Dobrowolska
            5. Kl. VIIIb Adam Pasicz i Bartosz Janus

             

            Konkurs na najładniejsza gazetkę klasową dla klas IV-VIII.

            1. Kl. VIIIa i V
            2. Kl. IV i VI
            3. Kl. VII

                  wyróżnienie kl. VIIIb i V

             

            Szkolny konkurs na „Laurkę dla Ojca Świętego” 0-IV

            1. Amelia Kot, Julia Jabłońska, Piotr Stefańczyk kl. II,
            2. Wiktoria Cichacka, Jan Tomczyk,
            3. Ryszard Chojnecki, Kacper Tkacz

                  wyróżnienia Bartek Zdeb, Mikołaj Gawor, Nikola Piechowska, Weronika Stefańczyk

             

            Szkolny konkurs plastyczny „Jan Paweł II w oczach dzieci i młodzieży”.

            Kl. 0-III

            1. Kacper Dobosz, Lena Kot, Weronika Dobosz, Szymon Blicharski, Piotr Stefanczyk II, Dawid Włodarczyk.
            2. Wiktoria Krawczyńska, Marysia Moskwa
            3. Ryszard Chojnecki

            Kl. IV-VI                    

                  1. Oliwia Piekaj,

            Kl. VII-VIII                

                  1. Antosia Gawor, Amelka Mróz

            Zwyciezkie klasy i uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe. Podziękowania za przygotowanie konkursów dla Pań: Ewy Terpic-Zając, Jolanty Kwapisz i Anety Banaś.

            Podziękowanie dla uczniów: Arkadiusza Malika i Nikodema Dziopy, którzy zadbali o nagłośnienie uroczystości.

            Podziękowanie dla opiekunów pocztu sztandarowego: p. Ewy Terpic-Zając i p. Tomasza Tatara.

        • II Świętokrzyska Olimpiada Przedszkolaka w gminie Krasocin
          • II Świętokrzyska Olimpiada Przedszkolaka w gminie Krasocin

          • W dniu 4 listopada 2022 r. w hali sportowej Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie odbyły się zawody sportowe, będące etapem gminnym II Świętokrzyskiej Olimpiady Przedszkolaka. Organizatorem przedsięwzięcia jest Świętokrzyski Kurator Oświaty. Gospodarzem eliminacji był Zespół Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie. Olimpiada rozpoczęła się od uroczystego przemarszu drużyn i zapalenia znicza olimpijskiego przez reprezentującego Kuratorium Oświaty w Kielcach wizytatora Sławomira Krzysztofika a wszystkich przywitała dyrektor Zespołu  Agata Kapelusz-Derejska życząc fantastycznej zabawy, bezpiecznej i zdrowej rywalizacji.

            W zawodach wzięły udział trzy przedszkola z naszej gminy: Samorządowe Przedszkole w Bukowie, Samorządowe Przedszkole w Krasocinie oraz Samorządowe Przedszkole w Olesznie. W II Świętokrzyskiej Olimpiadzie Przedszkolaka mogły wziąć udział dzieci z rocznika 2016 i młodsze. Każde przedszkole mogło zgłosić tylko jedną drużynę składającą się z 5 dziewczynek i  5 chłopców oraz 1 rezerwowej dziewczynki i 1 rezerwowego chłopca. Uczestnicy zawodów rywalizowali w czterech konkurencjach: bieg sztafetowy, tor przeszkód, skok w dal z miejsca i rzut woreczkiem do koła hula-hop. Nad przebiegiem zawodów czuwał Sędzia Główny Pan Remigiusz Nowak, nauczyciel wychowania fizycznego. Organizacją całego przedsięwzięcia zajmowała się Pani Iwona Żuralska, która wraz z uczniami szkoły w Bukowie przygotowała dla naszych milusińskich krótki pokaz artystyczny. Starsi uczniowie pokazali maluchom swoje umiejętności sportowe: piłkarskie i gimnastyczne. Sportową atmosferę rozgrzały dziewczęta z klasy VII i VIII przebrane za postacie z bajek, które poprowadziły zabawę taneczną dla uczestników reprezentujących przedszkola z naszej gminy. Na swoich elektrycznych skrzypcach fantastycznie zagrała uczennica klasy VI Amelia Wijas.

            Warto podkreślić, że dzieci były bardzo dobrze przygotowane kondycyjnie i z zaangażowaniem uczestniczyły we wszystkich konkurencjach. Opiekę medyczną nad uczestnikami sprawowała Pani Beata Siwek, pielęgniarka Ośrodka Zdrowia w Krasocinie.

            Na najwyższym stopniu podium stanęły przedszkolaki z Oleszna (op. Małgorzata Spurek), drugie były przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola w Krasocinie (op. Jolanta Rakowska), a trzecie z Bukowy (op. Iwona Żuralska).

            Wszystkie dzieci otrzymały medale i dyplomy. Słodkościami częstował Wójt Gminy Krasocin Ireneusz Gliściński i kierownik Centrum Usług Wspólnych Irena Kuśmierczyk.

            Znicz olimpijski zgasł a Dyrektor Zespołu zaprosiła na słodki poczęstunek, upieczony przez panie kucharki, dzieci, opiekunów i zaproszonych gości.

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych etapach rywalizacji.

        • CodeWeek 2022
          • CodeWeek 2022

          • CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Polska jest jednym z jej liderów. Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. Uczniowie naszej szkoły zmierzyli się z robotyką.

            Robot mBot jest  stworzony do nauki programowania i wprowadzenia uczniów w świat robotów i komputerów. W intuicyjnym programie mBlock opartym na Scratch, oraz w tekstowym środowisku Arduino IDE, można nie tylko programować roboty ale też tworzyć proste gry, animacje i inne programy. Nauka poprzez zabawę pozwala uczniom odkrywać talenty i rozwijać zdolności. Klasa VII przygotowała lekcje, na której roboty zmieniały kolory świateł, poruszały się po wyznaczonych trasach, grały melodie. Stosowali przy tym pętle i warunki.  Robot może być modyfikowany poprzez zmianę położenia czujników, dodanie dodatkowych modułów i elementów, w tym klocków LEGO.