• Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dzielnicowego
          • Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dzielnicowego

          • Dnia 16.02.2023r. w Zespole Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie, rozegrany został  Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dzielnicowego między klasami IV-V, VI-VII i VIIIA-VIIIB. Na spotkanie przybyli przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie: st. post. Weronika Rak, mł. asp. Bartłomiej Dąbrowski a także Wójt Gminy Krasocin Ireneusz Gliściński. Przybyłych gości oraz zgromadzone na sali drużyny przywitała  dyrektor szkoły p. Agata Kapelusz -Derejska.

            W pierwszej części spotkania odbyła się prelekcja nt. bezpiecznego poruszania się po drodze oraz ćwiczenia praktyczne z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Mecz finałowy miedzy klasami VIIIa i VIIIb rozpoczął Pan Wójt, życząc wspanialej zabawy i rywalizacji w duchu fair -play. Uczniowie wszystkich klas rywalizowali nie tylko o zajęcie pierwszego miejsca i puchar, ale również o nagrody ufundowane przez włodarza gminy.  W kategorii klas IV-V pierwsze miejsce zajęła klasa V w składzie: B. Walasek, O. Piekaj, P. Stańczyk, P. Budziosz, T. Krawczyński, J. Wójcik, A. Bakalarski, A. Jamrozik . W meczu klas VI-VII wygrała klasa VI (W. Gacia, T. Włodarczyk, D. Kałuziński, W. Stefańczyk, V. Dobrowolska, J. Sornat, M. Włodarczyk, A. Wijas) natomiast  turniej pomiędzy klasami VIII zakończył się wygraną klasy VIIIB ( N. Bebel, W. Kwapisz, J. Klimala, A. Jamrozik, N. Dziopa, W. Mróz, A. Malik, M. Jambor). Nad przebiegiem wydarzenia czuwali nauczyciele wychowania fizycznego Iwona Żuralska i Remigiusz Nowak. Serdeczne podziękowania składamy pomysłodawcy turnieju dzielnicowemu Bartłomiejowi Dąbrowskiemu a Wójtowi Gminy Krasocin za ufundowanie nagród.

        • Tłusty Czwartek w zerówce
          • Tłusty Czwartek w zerówce

          • Dzień jak co dzień – cóż za bzdura! Dziś w zerówce  pączków góra. Małe pączki, duże pączki, dziś po nie sięgają rączki. I kalorii nikt nie liczy… Cóż za święto, czy ktoś wie? Tłusty czwartek! Cieszmy się! Tymi słowami 16 lutego 2023 r. rozpoczął się w kl.0 Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie  słodki dzień – Tłusty Czwartek.

            Dzieci w tym dniu najpierw  poznały tradycje i obrzędy związane z tym świętem oglądając film edukacyjny „  Pączki i historia Tłustego Czwartku”. Następnie na  zajęciach plastycznych wykonywały apetyczne donaty, czyli amerykańskie pączki   z dziurką. Pracy było co nie miara. A po obiedzie oczywiście  nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku w postaci pączków, za które bardzo serdecznie dziękujemy Rodzicom.

        • Warsztaty plastyczne "Słoik jak malowany"
          • Warsztaty plastyczne "Słoik jak malowany"

          • Uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej w Bukowie z przyjemnością  uczestniczyli w warsztatach plastycznych pt. ”Słoik jak malowany” zorganizowanych przez Publiczną  Bibliotekę w Bukowie. Młodzi i zdolni uczestnicy zajęć mogli własnoręcznie ozdobić szklane słoiki poprzez malowanie  oraz tworzenie unikatowych, zimowych prac. W trakcie spotkania dowiedzieli się jak zrobić prosto, krok po kroku, zimową dekorację z mini choinkami, własnym śniegiem i górskim krajobrazem na szkle.

            Każdy uczestnik otrzymał pakiet materiałów niezbędnych do wykonania swojej pracy. Jak powszechnie wiadomo, dzieci uczą się przez zabawę. Kreatywne warsztaty pobudzają wyobraźnię, wpływają pozytywnie na usprawnienie zdolności manualnych, koncentracji, a nawet ćwiczą cierpliwość.

             Warsztaty miały charakter edukacyjny, były dla dzieci czystą frajdą, a przy tym nauką! Dlatego oprócz ciekawie spędzonego czasu młody ”warsztatowicz”            w ciekawy i niekonwencjonalny sposób mógł rozwijać swoje zdolności plastyczne oraz manualne, bez wykorzystania do tego smartfonów, komputerów czy innych urządzeń elektronicznych.

        • Teatr Lalkowy "Pinokio" w przedszkolu
          • Teatr Lalkowy "Pinokio" w przedszkolu

          • 23  stycznia 2023 r. Samorządowe Przedszkole w Bukowie odwiedził  Teatr Lalkowy "PINOKIO" z Nowego Sącza. Zawitała również klasa 0 ze Szkoły Podstawowej w Bukowie. Wszystkie dzieci miały okazję obejrzeć spektakl "O Janku, Dziadku Mrozie i Złej Czarownicy". Przedszkolaki poznały historię przyrodnich sióstr, złej macochy, nieszczęśliwego ojca i Janka. Uważnie śledziły przygody głównych bohaterów – dobrej i życzliwej Małgosi i jej siostry Basi, zupełnie innej – niemiłej i samolubnej.

            Kto to słyszał, żeby tak krzyczeć, tak brzydko zwracać się do innych i myśleć tylko o sobie? Na szczęście, jak to zwykle w bajkach bywa, dobro i życzliwość zostały nagrodzone. Dynamiczna akcja wywołała uśmiech i duże zainteresowanie przedszkolaków. Po spektaklu, dzieci wspaniale odpowiadały na pytania dotyczące treści bajki zadawane przez aktorów i wzajemnie dzieliły się spostrzeżeniami i wrażeniami z przedstawienia.

        •   Wyjazd najmłodszych na przedstawienie „O wesołym Sindbadzie żeglarzu”
          • Wyjazd najmłodszych na przedstawienie „O wesołym Sindbadzie żeglarzu”

          • 18 stycznia 2023 r. uczniowie kl. 0 ze Szkoły Podstawowej w Bukowie i przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola w Bukowie wraz z opiekunami wybrali się do Domu Kultury we Włoszczowie  na przedstawienie pt. "O wesołym Sindbadzie żeglarzu". Podróżując za odważnym Sindbadem na scenicznym morzu najmłodsi napotkali na  wszystko, co uczyniło nieśmiertelnym świat baśni tysiąca i jednej nocy.

            Obejrzeli niezwykle barwne przedstawienie, dopełnione orientalnymi kostiumami, scenografią i piosenkami. Głównym bohaterem  przedstawienia był jeden z najbardziej znanych i lubianych podróżników Dalekiego Wschodu – żeglarz Sindbad, który może być wzorem do naśladowania. Morały zawarte w jego licznych przygodach pokazują, że   w życiu warto kierować się prawdą, uczciwością i dobrem.

        • Klasa VII laureatem ogólnopolskiego konkursu kodowania
          • Klasa VII laureatem ogólnopolskiego konkursu kodowania

          • Uczniowie klasy VII zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu CodeWeek, którego organizatorem  jest NASK - Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie. Konkurs jest realizowany we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Zwycięska drużyna w nagrodę otrzymała 10 pakietów CodyRoby do nauki programowania bez komputera wraz ze specjalną taśmą, która pozwoli przenieść planszę w dowolne miejsce i zwiększyć jej rozmiar.

            Uczniowie naszej szkoły kodowali mBoty. Roboty zmieniały kolory świateł, poruszały się po wyznaczonych trasach, grały melodie. Stosowali przy tym pętle i warunki.  Robot może być modyfikowany poprzez zmianę położenia czujników, dodanie dodatkowych modułów i elementów, w tym klocków LEGO. MBot jest  stworzony do nauki programowania i wprowadzenia uczniów w świat robotów i komputerów. W intuicyjnym programie mBlock opartym na Scratch, oraz w tekstowym środowisku Arduino IDE, można nie tylko programować roboty ale też tworzyć proste gry, animacje i inne programy. Nauka poprzez zabawę pozwala uczniom odkrywać talenty i rozwijać zdolności. 

            Uczniom gratulujemy sukcesu! Opiekunem grupy była p. Lucyna Wygoda.

        • XV Gminno- Parafialny Konkurs  Szopek Bożonarodzeniowych w Bukowie. Jasełka.
          • XV Gminno- Parafialny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych w Bukowie. Jasełka.

          • 14 grudnia 2022 r. komisja konkursowa oceniła prace zgłoszone do XV Gminno-Parafialnego Konkursu  Szopek Bożonarodzeniowych oraz III Gminno-Parafialnego Konkursu Plastycznego „Mój Przyjaciel-Anioł Stróż” organizowanych w Zespole Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie. W tegorocznej edycji  podjęty został temat podtrzymania tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych oraz nawiązanie do tegorocznego  hasła duszpasterskiego programu „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

            Jak co roku do  konkursu zgłosiły się wszystkie szkoły naszej gminy, prezentując 11 wyjątkowych stajenek. Szopki wykonywane zostały w różnych technikach. Jedne odznaczały się bogatym zdobnictwem, mnóstwem misternie wykonanych detali i ozdób, niezwykłą kolorystyką. Inne – zachwycały skromnością, prostotą i kunsztem wykonania. Szopki betlejemskie, bo o nich mowa, są jedną z form wyrażania tradycji Bożego Narodzenia.

            Jury, które było również sponsorem nagród na konkursy, powołane przez dyrektora szkoły w Bukowie p. Agatę Kapelusz- Derejską, w składzie:ks. Proboszcz- Tadeusz Siciarski, Bogdan Bukowski, Dariusz Frączek, Krzysztof Gniewkowski, Aneta Jończyk, Leopold Kwapisz, Grzegorz Wijas, Tomasz Tatar, Bogdan Spurek oceniało szopki i anioły w dwóch kategoriach.

            XV Gminno-Parafialny Konkurs  Szopek Bożonarodzeniowych:

            Kat. I-IV

                   1. Szkoła Podstawowa w Bukowie

            Maja Bodzioch

                   2. Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Cieślach

            Natalia Kuroś

                   3. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czostkowie

            Kinga Celejowska

             

            Wyróżnienia:

                   4. Szkoła Podstawowa w Krasocinie

            Nadia Banasik

                  5. Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia w Mieczynie

            Filip Klimczyk, Patryk Stępień, Adam Malicki

                  6. Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Olesznie

            Anna Kałuzińska, Magdalena Kałuzińska

             

            Kat. V-VIII

                   1. Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Cieślach

            Szymon Kosecki

                   2. Szkoła Podstawowa w Bukowie

            Karol Stefańczyk

                   3. Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Olesznie

            Nadia Mogielska, Adam Mogielski

             

             Wyróżnienia:

                  4. Szkoła Podstawowa w Krasocinie

            Marcel Marcinkowski

                  5. Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia w Mieczynie

            Kuba Robak

             

            Od kilku lat przyznajemy Grand Prix konkursu, czyli nagrodę dla szkoły, której uczniowie zdobyli największą liczbę punktów za szopki w obydwu kategoriach. W tym roku przypadła ona Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Cieślach.

             

            III Gminno-Parafialny Konkurs Plastyczny „Mój Przyjaciel-Anioł Stróż”

            Przedstawiamy laureatów tego konkursu:

             

            Kat. 0-IV

            1. Patryk Raczyński SP Czostków
            2. Kaja Tomaszewska          SP Czostków

                     Maria Soboń                    SP Mieczyn

                  3. Fabian Banasik                SP Oleszno

                      Maria Moskwa                 SP Bukowa

            Kat. V-VIII

            1. Maja Budzynowska         SP Oleszno
            2. Klaudia Gołdyn               SP Krasocin

                      Filip Kowalczyk              SP Oleszno

                      Jakub Mietelski                SP Krasocin

                   3. Julia Piwońska                 SP Oleszno

             

            Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w tym konkursie otrzymują dyplomy i upominki.

            20 grudnia 2022 roku odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla wszystkich uczestników konkursów: szopek i aniołów. Dla wprowadzenia w klimat świąteczny klasa IV wraz z wychowawcą p. Dorotą Wijas wystawiła jasełka dla gości, nagrodzonych uczniów i społeczności szkolnej.

            Organizatorki konkursów składają serdeczne podziękowanie dla sponsorów, radnych powiatowych i gminnych.

            Miło, że sztuka budowania szopek w naszej gminie nie ginie, a wręcz posiada swoją ogromną siłę. Mamy wielką nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się wszyscy twarzą w twarz.

            Na koniec uroczystości zuchy i harcerze z naszej szkoły pod opieką p. E. Terpic-Zajac i J. Bebel przekazały zaproszonym gościom Betlejemskie Światło Pokoju.

            Ewa Terpic-Zając, Aneta Banaś i Agnieszka Kwapisz

        • Świąteczne pierniczki
          • Świąteczne pierniczki

          • Święta tuż, tuż… czas więc na pieczenie pierników. 21 grudnia 2022 r. w  Szkole Podstawowej w Bukowie  unosił się zapach korzennych przypraw, a wszystko dlatego, że dzieci z klasy 0 tego dnia piekły świąteczne pierniczki. Najpierw odpowiednio się przygotowały dbając o czyste  rączki oraz czapeczki kucharskie. Poznały też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne, a także zasady bezpieczeństwa. Bacznie przyglądały się p. Kasi co po kolei należy wykonać. Z  ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się więc  do pracy – wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka, a po ich upieczeniu dekorowały je kolorowym lukrem i barwnymi posypkami. Powstały przepiękne i przepyszne pierniki w świątecznych kształtach: gwiazdki, choinki, ludziki, domki, reniferki, śnieżynki i inne.

             

        • Betlejemskie Światło Pokoju jest już w naszym środowisku!
          • Betlejemskie Światło Pokoju jest już w naszym środowisku!

          • Dzięki zuchom i harcerzom ze Szkoły Papieskiej w Bukowie  dotarło do nas Betlejemskie Światło Pokoju.

                 W dniach 9-11 grudnia 19 zuchów i harcerzy z Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II  w Bukowie wraz  ze swoimi drużynowymi uczestniczyli w Betlejemskim Zlocie 2022 w Zakopanem. Zlot to ogólnopolskie spotkanie zuchów i harcerzy, którego celem było stworzenie warunków do duchowego rozwoju wszystkich uczestników, przekazanie im Betlejemskiego Światła Pokoju, przybliżenie jego idei, przypomnienie historii harcerstwa , pokazanie kultury oraz przyrody Tatr i ukazanie jak cenne są w naszym życiu pokój i wiara oparte na chrześcijańskich  wartościach: prawdzie, godność, tolerancji i przyjaźni.

                 Nasi druhowie rozpoczęli wspaniałą przygodę od podziwiania piękna Tatr, panoramy Zakopanego i całego Podhala z platformy widokowej na Gubałówce. Drugim punktem tego dnia była wizyta w zakopiańskim „Podwodnym świecie”, gdzie poznawaliśmy ekstra ciekawostki podwodnego świata oraz fauny i flory Malawi, Amazonii, Meksyku wyeksponowane w terrariach, akwariach           i sztucznie zaaranżowanych siedliskach ryb, skorupiaków,  żółwi, mrówek i żabek, których jadem Indianie zatruwają swoje strzały.

            Pierwszy dzień pobytu zakończyliśmy indywidualną modlitwą i zwiedzaniem Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na  Krzeptówkach, które zostało wzniesione przez góralską społeczność jako wotum za ocalenie życia Patrona naszej szkoły Papieża Jana Pawła II po zamachu  w 1981 roku.

                 W sobotę kontynuowaliśmy poznawanie ciekawostek Zakopanego od wizyty na Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza, gdzie mieliśmy okazję podziwiać młodych adeptów skoków narciarskich, którzy mieli w tym czasie swój trening. Oczywiście podczas wyprawy nie mogło zabraknąć spaceru po Krupówkach (pięknie udekorowanych świątecznymi ozdobami) oraz zakupów tradycyjnych góralskich pamiątek. Wieczorem odwiedziliśmy „Park Iluzji”, gdzie iluzja często miesza się z rzeczywistością. Tam mogliśmy na własne oczy zobaczyć jaką siłę mają pioruny  o mocy 2 000 000 volt, co czuje człowiek gdy „halny” wieje 156 km/h, na czym polega lewitacja, elektryzowanie się przedmiotów, niewytłumaczalne znikanie  oraz zrobić sobie fantastyczne zdjęcia z efektem 4D.

                 Jednak celem tego wyjazdu było przede wszystkim uczestnictwo w przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju, które zaplanowane było na ołtarzu polowym przy Schronisku na Głodówce. Warunki atmosferyczne (duże opady śniegu i nieprzejezdne drogi) pokrzyżowały organizatorom plany i odbiór Światełka w tym roku przebiegał w iście spartańskich warunkach, na ulicy, jedna jednostka harcerska od drugiej, rozpoczynając od drużyn, które uczestniczyły w przekazaniu w Popradzie na Słowacji. I jak zwykle potwierdziła się harcerska dewiza, że „na harcerzy zawsze można liczyć…”

                 Wszyscy uczestnicy tego fantastycznego wyjazdu zuchy, harcerze i opiekunowie drużyn składają serdeczne podziękowanie Zarządowi „Lhoist” w Bukowie za życzliwość i finansowe wsparcie.