• Dzień Dziecka

          • Dla najwspanialszych dzieci na świecie - życzenia pełne uśmiechu, miłości i szalonych zabaw! Niech każdy Wasz dzień będzie jak bajka, w której spełniają się wszystkie Wasze marzenia. Sto lat szczęścia, zdrowia i sukcesów życzy dyrektor Agata Kapelusz-Derejska i zastępca dyrektora Beata Mazur.

        • Warsztaty przyrodnicze w Umianowicach
          • Warsztaty przyrodnicze w Umianowicach

          • Nieważne ile masz lat, zawsze jest dobry czas, by spędzić czas na łonie natury i uwrażliwić młode pokolenie na otaczającą nas przyrodę! 11 maja 2023r. uczniowie klas II i III Szkoły Podstawowej w Bukowie udali się autokarem na warsztaty przyrodnicze w Umianowicach, na które zostali zaproszeni w ramach wygranej w konkursie plastycznym pt.,, Krajobraz poznaję w pełni”.

            Warsztaty miały na celu przybliżenie dzieciom zagadnień związanych z rzeką Nidą oraz cennymi gatunkami fauny i flory zasiedlającymi środowiska wodno-błotne. Zajęcia odbywały się w terenie, gdzie uczniowie mogli obserwować faunę i florę okolic Umianowic.

            Porosty, mchy, rośliny zielne, ptaki i owady – tyle rzeczy było do odkrycia na terenie śródlądowej delty rzeki Nidy.

            Każdy znalazł coś dla siebie. Młodzi przyrodnicy prowadzili obserwacje ornitologiczne, wcielali się w pracę botanika oraz rozwikłali wiele zagadek. Z ogromnym zaangażowaniem obserwowali ryby w Nidarium oraz z bliska mogli zobaczyć i poznać zachowania żółwia błotnego. Wszyscy mieli możliwość nakarmienia koników polskich.

            Była przygoda, odkrycia, zabawa. Dzięki takiemu wyjazdowi uczniowie mogli wiele się dowiedzieć oraz świetnie bawić. Po tak dużej dawce wiedzy i pysznym obiedzie wszyscy wrócili zmęczeni, ale zadowoleni.  

             

        • Witajcie w naszej bajce - pasowanie na czytelnika
          • Witajcie w naszej bajce - pasowanie na czytelnika

          • W czwartek  11 maja 2023 roku najmłodsi uczniowie  Szkoły Podstawowej w Bukowie zostali uroczyście przyjęci w poczet  czytelników biblioteki szkolnej. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że książki będą kochać i szanować. Od tego momentu uczniowie klasy I stali się pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki szkolnej.

            Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie musieli zaliczyć osiem dosyć trudnych zadań współpracując ze sobą w pięciu grupach: Kaczora Donalda, Króla Lwa, Myszki Miki, Psiego Patrolu i Kubusia Puchatka. Podczas całej uroczystości dziećmi opiekowali się uczniowie klas VIII przebrani  za bohaterów bajek Walta Disneya. Pierwszoklasiści egzamin zdali śpiewająco i tym samym udowodnili, że są gotowi, aby korzystać z biblioteki. Pokazali, że znają baśnie, bohaterów bajkowych, są świetnymi detektywami, pracowici jak „mróweczki”, potrafią wcielić się w rolę Kota w butach
            i Czerwonego Kapturka, a przede wszystkim pięknie czytają
            i umieją  fantastycznie się bawić. Po dwugodzinnych zmaganiach czytelniczych nadszedł czas na uroczyste ślubowanie, które odczytała Królowa Biblioteki.

            Po przysiędze pani dyrektor – Beata Mazur pasowała każdego pierwszaka na czytelnika, a następnie każdy nowy czytelnik biblioteki szkolnej otrzymał w prezencie wyprawkę czytelniczą, czyli: książkę pt. ”Pierwsze abecadło”, broszurę informacyjną dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet.

            Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku od Rodziców.

            Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę szkolną i osobiście poznawał zaczarowany świat bajek.

            Życzę naszym nowym czytelnikom wielu przyjemności z czytania książek.

             

            Aneta Banaś

        • Wojewódzki Konkurs Hugo Kołłątaj i KEN
          • Wojewódzki Konkurs Hugo Kołłątaj i KEN

          • Izabela Brymerska i Szymon Mikołajczyk zdobyli III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Hugo Kołłątaj i KEN. Uczniowie przygotowali gazetkę szkolną, nagrali film i wzięli udział w teście wiedzy w Kielcach. 14 października 1773 r., Sejm powołał Komisję Edukacji Narodowej, obok Konstytucji 3 maja największe osiągnięcie polskiego oświecenia. KEN stworzyła program powszechnego nauczania tak rewolucyjny, że stał się podstawą podobnych systemów w całej Europie. Opiekunem uczniów była p. Beata Mazur.

             

        • Święto Konstytucji 3 Maja
          • Święto Konstytucji 3 Maja

          • W Zespole Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie uczniowie upamiętnili 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) Ustawa Rządowa.  Polska Konstytucja była owocem Sejmu Wielkiego (1788-1792), który po I rozbiorze podjął próbę naprawy państwa.

            Majowa Konstytucja znosiła liberum veto, wolną elekcję, dopuszczała mieszczan do udziału w rządzeniu państwem, a chłopów brała w obronę prawa.

            Uczniowie klasy VI pod czujnym okiem wychowawczyni pani Elżbiety Trybek przygotowali uroczysty apel i przypomnieli atmosferę tamtych czasów. Akademia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Polski. Następnie rozpoczęła się część artystyczna, w której  przypomniano  najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3 Maja. Informacje wzbogaciły wiedzę historyczną o tym ważnym  wydarzeniu patriotycznym.

            Całość uświetnił chór pod kierownictwem p. Jolanty Pietrali. O nagłośnienie zadbali Arkadiusz Malik i Nikodem Dziopa. Opiekę nad pocztem sztandarowym pełniła p. Ewa Terpic-Zając

            Apel bardzo podobał się pozostałym uczniom i nauczycielom. Obudził uczucia patriotyczne wśród uczniów, a także w ciekawy sposób przedstawił wydarzenia historyczne.

             

        • Aktywnie i kreatywnie
          • Aktywnie i kreatywnie

          • Uczniowie klasy 6 z Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie uczestniczyli w ciekawych i bardzo owocnych warsztatach. Pierwsze z nich miały miejsce w Biurze Wystaw Artystycznych na Placu Artystów w Kielcach. W salach  BWA pod kierunkiem pani Katarzyny Samczyńskiej dzieci obejrzały wystawę pt. „Na krawędzi. Pogranicza po_rysunkowej przestrzeni 2”. Prace artystów wzbudziły wśród uczniów wiele emocji i dyskusji, pobudzały wyobraźnię i generowały szereg pytań oraz wątpliwości wokół istoty rysunku. Dalsza część spotkania to już własna twórczość dzieci i tworzenie wspólnego dzieła sztuki. Jego efektem było stworzenie postaci człowieka w jego mandalowej formie.

            Kolejne warsztaty odbyły się w siedzibie Radia Kielce oraz Centrum Edukacji Medialnej.  Wizyta zaczęła się od rozmowy na temat historii mediów, początków Radia Kielce oraz obejrzenia zabytkowych radioodbiorników. Największe wrażenie na odwiedzających  zrobił tzw. green room, studio emisyjne w którym uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności przekazu informacji. Ponadto byli gośćmi południowych wiadomości przekazywanych na żywo. 

            Ostatnim punktem zajęć była strefa fake newsów, w której zaprezentowano film zwracający uwagę na to jak odróżnić informacje fałszywe od prawdziwych.

            Wycieczkę zorganizowała i przeprowadziła pani Sławomira Jambor.   

        • #SprzątamyDlaPolski 2023
          • #SprzątamyDlaPolski 2023

          • 21.04.2023 r. Zespół Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie wziął udział w V edycji ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski. W tym roku patronat nad inicjatywą objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Ideą przedsięwzięcia było zaangażowanie uczniów klas 0-8 w działania mające na celu posprzątanie lokalnego otoczenia. Każdej klasie został przyporządkowany określony teren. Uczniowie wraz z nauczycielami, wyposażeni w worki i rękawice, zadbali o czystość chodników i pasów zieleni. Celem akcji #SprzątamyDlaPolski jest nie tylko zbieranie śmieci. Ta prowadzona od lat inicjatywa jest pewną formą uświadomienia dzieci i młodzieży o tym, jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne i jakie konsekwencje niesie jego zanieczyszczanie.

            #SprzątamyDlaPolski zostało zorganizowane przez Szkolny Samorząd Uczniowski, który serdecznie dziękuje zaangażowanym w przedsięwzięcie Nauczycielom i Wychowawcom oraz Uczniom naszej szkoły.

        • The Joy of English
          • The Joy of English

          • Uczniowie klas ósmych oraz siódmej  Szkoły Podstawowej w Bukowie brali udział w szkolnym konkursie wiedzy z języka angielskiego. Zwycięzcy konkursu: Bartłomiej Siwek, Adrian Mietelski oraz Zosia Stefańczyk reprezentowali naszą szkołę 21.04.2023r w V edycji Konkursu Języka Angielskiego ”The Joy of English” w Liceum Ogólnokształcącym  im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Małogoszczu.

            Organizatorzy konkursu   wyróżnili spośród 34 uczestników, kilkoro uczniów, a reprezentant naszej szkoły Adrian Mietelski zajął II miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów  w nauce języka angielskiego. Honorowym patronatem tych językowych zmagań był Świętokrzyski Kurator Oświaty .

             

        • Laureatka VI Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego
          • Laureatka VI Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego

          • W dniu 18 kwietnia 2023 roku w sali konferencyjnej OMEGA w Centrum Kongresowym Targów Kielce odbyła się uroczystość  podsumowania Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych 2022/2023. W tegorocznych zmaganiach, w 10 konkursach przedmiotowych, wzięło udział 12350 uczniów z województwa świętokrzyskiego, z których wyłoniono 210 Laureatów i 432 Finalistów. W tym zaszczytnym gronie znaleźli się uczniowie z dwóch szkół z gminy Krasocin:  Alicja Robak, uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej w Bukowie, laureatka VI Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego (drugi wynik w województwie) oraz Klaudia Raczyńska, uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Czostkowie, laureatka IV Wojewódzkiego Konkursu z Informatyki.

            Dyplomy, zaświadczenia i medale Laureatom wręczali: Pan Rafał Nowak – Wicewojewoda Świętokrzyski, Pan Kazimierz Mądzik – Świętokrzyski Kurator Oświaty oraz Pani Katarzyna Nowacka Świętokrzyski Wicekurator Oświaty. 

            Podziękowania otrzymały także nauczycielki  przygotowujące uczennice do konkursów: p. Elżbieta Trybek, nauczycielka języka polskiego o raz p. Anna Lechowicz, nauczycielka informatyki.

            Galę zaszczycił swoją obecnością wójt gminy Krasocin, p. Ireneusz Gliściński.

            Miłym akcentem uroczystości były fanfary w wykonaniu muzyków z Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Krasocina.

            Wszyscy uczestnicy wydarzenia, a zwłaszcza Laureaci tegorocznej edycji Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych otrzymali ogromne brawa.

             

        • Warsztaty edukacyjne na temat zdrowego odżywiania
          • Warsztaty edukacyjne na temat zdrowego odżywiania

          • W dniach 17 i 18 kwietnia 2023r. w szkole w Bukowie w klasach I-V odbyły się warsztaty edukacyjne na temat zdrowego odżywiania. W imieniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, w ramach "PROGRAMU DLA SZKÓŁ” dietetyk, trenerka odchudzania i odżywiania, pani Dominika Tatar wprowadzała naszych uczniów i uczennice w zdrowy, kolorowy świat warzyw i owoców, uświadamiała dzieciom znaczenie produktów mlecznych, a także przybliżała istotną rolę wody w diecie każdego człowieka. Poznane zdrowe zasady żywieniowe uczniowie od razu mogli wykorzystać w praktyce przygotowując smaczne przekąski.