• „Czytamy z Sercem”
          • „Czytamy z Sercem”

          • W tym roku Fundacja Serce Dziecka stała się partnerem ogólnopolskiej akcji „Czytamy z Sercem” skierowanej do szkół, bibliotek oraz innych instytucji oświatowych. Fundacja działa na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca, troszczy się o serca młodych ludzi i szerzy wiedzę, jak o nie dbać. Zespół Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie już po raz trzeci  „Czyta z Sercem”.

            Akcja rozpoczęła się 29 września z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca i trwała do 5 października. W ramach tegorocznej edycji 2023r. w szkolnej bibliotece odbywały się różnorodne działania promujące czytelnictwo i poszerzające wiedzę o sercu m.in. zajęcia czytelnicze, czytelniczo-plastyczne, głośne odczytywanie fragmentów książek o sercu, odgrywanie i prezentowanie scenek tematycznych, oraz  oglądanie filmików związanych z sercem. Główne cele akcji to promocja wśród dzieci i młodzieży literatury oraz czytelnictwa, a także: poszerzanie ich wiedzy na temat serca  - budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, rozwijanie w uczestnikach wydarzenia wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego. 

             

        • "Szlakiem Polskich Legend" - wycieczka do Krakowa
          • "Szlakiem Polskich Legend" - wycieczka do Krakowa

          • Uczniowie: Natalia Szymkiewicz, Wiktoria Cichacka, Oliwia Piekaj, Paulina Stańczyk i Karol Stefańczyk uczestniczyli w wycieczce do Krakowa jako nagroda w Powiatowym Konkursie Plastycznym "Szlakiem Polskich Legend".  W programie zwiedzania było między innymi: Rynek, Wawel, Smocza Jama, okno papieskie, Brama Floriańska.

            Grupa wzięła udział w warsztatach w Żywym Muzeum Obwarzanka. Wypiekanie obwarzanków było nowym doświadczeniem, uczniowie byli zachwyceni. Mieli zapewnionego przewodnika i obiad. Atmosfera na wycieczce była wspaniała. Opiekunem grupy była p. Lucyna Wygoda.

             

        • Ognisko klasy IIa
          • Ognisko klasy IIa

          • Wrześniowe, ciepłe popołudnia sprzyjają organizowaniu integracyjnych spotkań na świeżym powietrzu. Dobrą ku temu okazją są ogniska klasowe, które w Zespole Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie stały się już tradycją.  Rodzice uczniów klasy 2a wraz z wychowawczynią  zorganizowali  ognisko połączone z Dniem Chłopaka. Podczas spotkania panowała wspaniała atmosfera.

            Wszyscy siedząc wokół ogniska wesoło rozmawiali na różne tematy. Nie zabrakło również czasu na zabawy i gry. Dzieci z rodzicami miło spędziły  czas na łonie natury piekąc kiełbaski oraz ziemniaki. Przyjemne spędzanie popołudnia w gronie rówieśników sprzyja integracji zespołów klasowych oraz pogłębieniu znajomości i przyjaźni.

             

        • Bezpieczny przedszkolak
          • Bezpieczny przedszkolak

          • 28.09.2023r. policjanci z Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie    odwiedzili najmłodszych z oddziału przedszkolnego i Samorządowego Przedszkola w Bukowie. Dużą atrakcją spotkania okazała się wizyta policyjnej maskotki  koziołka SPOKO, który przez zabawę uczył i edukował. Prowadzący spotkanie udzielił milusińskim kilka cennych wskazówek dotyczących bezpiecznego poruszania się po drodze i właściwych zachowań w domu.

            Policjanci podkreślali, jak ważne dla własnego bezpieczeństwa jest noszenie elementów odblaskowych, szczególnie teraz w okresie jesiennym. Dzieci wykazały się doskonałą wiedzą i bezbłędnie odpowiadały na zadawane przez dzielnicowego pytania. Nie zabrakło także wspólnych zdjęć z policjantami. Na zakończenie dzieci w ramach nagrody otrzymali elementy odblaskowe, by podczas wieczornych spacerów mogły czuć się bezpiecznie.

             

        • Wycieczka do Chęcin i Laser Space w Kielcach
          • Wycieczka do Chęcin i Laser Space w Kielcach

          • 27.09.2023. klasy VI i VIII wybrały się na wycieczkę do Chęcin i Laser Space w Kielcach.  Zamek w Chęcinach jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Polsce. Potężne baszty dominują nad okolicą i widoczne są już z trasy biegnącej do Krakowa. Do dziś zachował się pełen obwód zewnętrznych murów obronnych, dwie wieże, baszta i fundamenty budynków mieszkalnych. W wieży wschodniej mieści się punkt widokowy, skąd przy ładnej pogodzie widać wierzchołki Tatr.

            W Kielcach w Laser Space uczniowie skorzystali z laserowej strzelnicy oraz z atrakcyjnie urządzonych salek do rozgrywek. Laserowy paintball to wyjątkowa rozrywka dla dzieci i dorosłych bez bólu i bez względu na pogodę. To wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu. Opiekunami wycieczki byli p. Remigiusz Nowak i p. Lucyna Wygoda.

        • Wyjazd do Włoszczowy na przedstawienie teatralne "Bajka o Kocie w butach”
          • Wyjazd do Włoszczowy na przedstawienie teatralne "Bajka o Kocie w butach”

          • Po raz pierwszy w bieżącym roku szkolnym najmłodsi uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie  25 września uczestniczyli w spektaklu wykonanym przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa. Czteroosobowa grupa teatralna zaprezentowała "Bajkę o kocie w butach”. Widowisko przeniosło widzów w magiczny świat bajki za sprawą historii kota w butach.

            Dobrze znana wszystkim opowieść w wykonaniu krakowskich aktorów zamieniła się w rozśpiewane widowisko. Najwięcej emocji wśród naszych uczniów wzbudził oczywiście tytułowy bohater, który nie tylko mówił ludzkim głosem, ale też zachwycał śpiewem i zaskakiwał poczuciem humoru. Magia sceny sprawiła, że uczniowie w sposób wyjątkowy przeżywali przygody głównych bohaterów. Przedstawienie pokazało młodym widzom wartości, które są najważniejsze w życiu: miłość, mądrość, przyjaźń, odwaga, prawda.
             

        • Wycieczka rowerowa do Rezerwatu Milechowy
          • Wycieczka rowerowa do Rezerwatu Milechowy

          • Dnia  21 września  2023r. uczniowie ze szkoły w Bukowie i Cieślach wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę rowerową do Rezerwatu Milechowy. Pokonując  trasę z Bukowy i Ciesiel  przez Skorków, Leśnicę i Zakrucze mogliśmy podziwiać piękne krajobrazy naszych najbliższych okolic, jednocześnie  ciesząc się piękną, słoneczną pogodą.

            Rezerwat przyrody Milechowy leży na terenie Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego w Gminie Chęciny. Obejmuje zalesione wąwozy i górujące nad nimi grzbiety góry Bolmińskiej i Brodowej. Wycieczka okazała się również świetną okazją do poznania historii związanej ze zwiedzaną okolicą. Pani Sławomira Jambor przeprowadziła zajęcia w terenie, podczas których uczniowie uzyskali informacje nt. Powstania Styczniowego, dowiedzieli się o postaci Juliusza Brauna, a także poznali walory estetyczne i naukowo-dydaktyczne zwiedzanego terenu. Uczniowie wrócili zmęczeni, ale zadowoleni ze spotkania z koleżankami i kolegami z sąsiedniej szkoły, jak również kontaktu z piękną przyrodą.

            Opiekunowie: Sławomira Jambor, Ilona Janikowska, Dorota Wijas, Iwona Żuralska

        • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
          • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

          • „Każdy przedszkolak dobrze wie,
            że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
            od najmłodszego, aż po starszaka,
            wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

             

              20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. 

            Przedszkolaki z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Bukowie wybrały się na wycieczkę autokarową do ZOO ,,Leśne Zacisze”, które mieści się na malowniczo położonym terenie otoczonym lasem w miejscowości Lisów. Celem wyprawy było wzbogacenie wiadomości na temat zwierząt zamieszkujących ZOO, kształtowanie świadomości przyrodniczej i emocjonalnej więzi z przyrodą. Podczas spaceru alejkami ZOO dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta pochodzące z różnych kontynentów m.in. lwy, zebry, strusie afrykańskie, daniele, osły, kozy, owce, lamy, wielbłądy, żółwie, szopy pracze, kuce szetlandzkie, konie oraz różnego rodzaju dzikie i kolorowe ptactwo z pięknymi pawiami na czele, które przechadzały się dumnie wśród dzieci. Po zwiedzeniu ZOO milusińscy udali się na ogromny plac zabaw, gdzie miały do dyspozycji trampoliny, zjeżdżalnie, park linowy itp. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. W drodze powrotnej pomimo zmęczenia dzieciom dopisywały humory.

             Ogrom atrakcji na dużej  powierzchni sprawił, że nasi milusińscy z radością spędzili ten czas. Radość, śmiech uczestników świadczył o wspaniałej zabawie. Każdy przedszkolak poszedł do domu radosny i dumny, bo bycie przedszkolakiem to wielka rzecz!

            Składamy serdeczne podziękowania Lhoist Bukowa za dofinansowanie wyjazdu.

        • XIV edycja projektu edukacyjno-profilaktycznego "Kochane Pierwszaki"
          • XIV edycja projektu edukacyjno-profilaktycznego "Kochane Pierwszaki"

          • Biskup Pomocniczy Diecezji Kieleckiej Marian Florczyk, Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik, Komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych płk Adam Włoczewski, Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach nadinsp. dr Jarosław Kaleta, Komendant Miejski Policji w Kielcach insp. Tomasz Śliwiński, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach nadbryg. Krzysztof Ciosek, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach bryg. Mariusz Góra, Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach dr Robert Piwko  zaprosili  uczniów klas I szkół podstawowych wraz z opiekunami na XIV edycję projektu edukacyjno-profilaktycznego pn. Kochane Pierwszaki.

            Wydarzenie odbyło się 21 września 2023 roku, w Hali Legionów w Kielcach. Pierwszaki z Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie również w nim uczestniczyli.

            Celem tego przedsięwzięcia było:

            1. Promowanie działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
            2. Uświadomienie uczniom zagrożeń i skutków wypadków drogowych.
            3. Zapoznanie uczniów, którzy rozpoczynają naukę w klasie I szkoły podstawowej z najważniejszymi, podstawowymi zasadami bezpieczeństwa.
            4. Kształtowanie umiejętności bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym oraz przewidywania skutków zabaw w pobliżu jezdni i na jezdni.

            Podczas spotkania wszystkie dzieci otrzymały elementy odblaskowe. Poświęcone zostały tornistry uczniów klas I. Odbyły się również konkursy związane  z profilaktyką i bezpieczeństwem na drodze. Spotkanie uatrakcyjniły występy artystyczne, pląsy i zabawy związane z profilaktyką i bezpieczeństwem dzieci na drodze. Można było również obejrzeć wozy pożarnicze, wojskowe i policyjne oraz zrobić sobie zdjęcia. Wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki.